Aby život nebol len zoznamom povinností

Čo sa vám ako prvé vybaví, keď je reč o životnej rovnováhe? Každý z nás je iný a nachádza sa v inej životnej situácii. Pracujúci rodič malých detí bude mať iné priority a životný balans než študent alebo človek s „odrastenými“ deťmi.

Nájsť rovnováhu však neznamená vyčleniť si na všetko rovnaký čas. Nájsť rovnováhu znamená venovať sa tomu, čo je pre vás skutočne dôležité alebo podstatné. Je potrebné vedieť vyťažiť čo najviac z času, ktorý máte k dispozícii a naplno sa vedome zapojiť do každého zážitku.

 

Nekonečný zoznam povinností

Čoraz častejšie sa stretávam s tým, že ľudia vnímajú celý život len ako zoznam povinností a úloh. Čas strávený s rodinou, priateľmi, relaxom sa stáva neplnohodnotným, lebo pri ňom rozmýšľajú o ďalších povinnostiach a plánoch. Chcú rýchlo dokončiť jednu vec a ísť robiť ďalšiu, a tak u nich postupne nastáva akási „vystresovaná rovnováha“ bez spokojnosti a šťastia. A od nej je len krok k chronickej únave a pocitu, že im niečo chýba.

Mnohí ľudia sa však vo svojom živote uspokojili s tým, že im síce nevyhovuje to, ako žijú, ale tvrdia, že takto majú aspoň ako-také istoty. Mnohým to možno aj vyhovuje, sú pokojní a, naopak, akákoľvek zmena je pre nich stresujúca. Stačí im „prešľapovať“ na mieste a prežívať. Aj to je však znakom oslabenej centrálnej nervovej sústavy.

Vitálna nervová sústava bráni takýmto postojom. Jej prirodzeným procesom je totiž rozvoj, neustále napredovanie a zdokonaľovanie seba a svojho života. Vďaka nej sa tak zoznam životných povinností prehodnotí a priestor v ňom dostane potreba skutočného života.

 

Dať veciam voľný priebeh

Väčšina z nás má vo zvyku plánovať si svoje aktivity. Zrejme i vy máte svoje predstavy o tom, ako by mala daná vec či situácia prebiehať a čo od nej očakávate. Je to v poriadku. Plánujete na základe dostupných informácií a predpokladov, a tak čakáte, že všetko prebehne podľa premysleného plánu. Problém však nastáva, ak sa objavia „komplikácie“. Dokážete sa im prispôsobiť a riešiť situáciu operatívne?

Vo väčšine prípadov nastáva nervozita, pretože veci nejdú podľa plánu. Avšak namiesto toho, aby ste sa prispôsobili aktuálnemu vývoju situácie a hľadali alternatívnu cestu k požadovanému výsledku, snažíte sa za každú cenu pretlačiť pôvodne zamýšľaný spôsob. Bojujete, dostávate sa pod tlak, ste nervózni a neraz i plačete. Nastáva pocit zlyhania. Je to však úplne zbytočné!

Čo vás núti držať sa predstáv zubami-nechtami a neustúpiť im ani na krok? Domnienka o jedinom správnom postupe či pocit dôležitosti z dobre vymysleného plánu? V dôsledku informačného smogu a ťarchy nárokov spoločnosti sa vaša myseľ dostala do fázy únavy a nedokáže brať veci s nadhľadom či vidieť ich bez záťaže vlastných predstáv. Správne fungujúca centrálna nervová sústava sa stará o to, aby bolo vaše vedomie i podvedomie schopné rýchlej adaptácie na nové podmienky. Dokážete sa tak odpútať od naučeného spôsobu fungovania.

 

Centrálna nervová sústava, o ktorej činnosti častokrát ani len netušíte, beží na pozadí vášho života ako softvér vo vymakanom hardvéri - vašom tele. Nedovoľte, aby nad ním zvíťazil vírus menom únava a strata vitality, ktorá vytrvalému hardvéru znemožní správne fungovať. Technika ŠTART sa pomocou presných cvikov postará o to, aby bola vaša centrálna nervová sústava v dobrej kondícii a vy ste si tak mohli vychutnať všetky radosti, ktoré život ponúka.

Sme tu pre vás:

Hviezdoslavov 635, 930 41

Pondelok - Piatok: 10:00 - 15:00
Sobota - Nedeľa: Akútne prípady

Prevádzka absolvovania techník, školení a kurzov je flexibilná. Prevázkovateľ webu www.cns-restart.sk TU Eshop: www.cns-restart.sk Bankové spojenie: IBAN: SK94 1100 0000 0026 1522 8422 SWIFT: SUBASKBX, TATRA BANKA, TATRA BANKA Bratislava, Slovakia