Prevezmite iniciatívu nad vlastným životom

Fenoménom dnešnej doby je stav psychickej nepohody. Často sa stáva, že vo vonkajšom svete hľadáme niečo, čo sme stratili vo svojom vnútri. Trápi nás množstvo diagnóz a následkov našich konaní či udalostí, na ktoré nemáme vplyv. Rovnako nás však zaťažujú aj výsledky vedeckých štúdií. V nich neraz len heslovite stojí: „Relaxujte, spite, choďte na dovolenku, športujte, stravujte sa zdravo, užívajte lieky.“ Ani v tomto prípade nás však s množstvom „univerzálnych návodov“ riešenie našich problémov nečaká. Náš pocit diskomfortu pretrváva a možno necháme veci len tak plávať.

 

Riešenie namiesto neriadeného výbuchu

Hoci sme si vedomí toho, že naše myslenie, cítenie, ani reakcie nie sú celkom v poriadku, často nemáme silu bojovať. Ak aj náhodou vieme, čo by sme mali v danej situácii urobiť, neveríme si. Sme natoľko vyčerpaní, že sa naša psychika aj napriek snahe o nápravu vždy vráti do stavu zúfalstva. Možno sa, naopak, naháňame za riešením nášho stavu s vidinou dosiahnutia spokojnosti a istoty za každú cenu. A tak ju hľadáme v našom okolí, dúfajúc, že nám ten vytúžený pokoj niekto alebo niečo dopraje.

Ak sa nazdávate, že je riešením nechať veci v krízovej situácii „vybuchnúť“ a čakať, že sa niečo zmení, ste na omyle. Veľa ľudí, žiaľ, rieši vyhrotené stavy práve týmto spôsobom. Často sa po takejto reakcii stáva, že vziať veci späť je už neskoro a na výber ostáva len menšie zlo.

Tento postoj je veľkým problémom ľudstva ako takého. Neriešime problémy, ale utekáme pred nimi.Schovávame sa na sociálnych sieťach, pozeráme nič nehovoriace televízne programy, hráme sa počítačové hry. Radšej sa zaoberáme problémami tých druhých, na ktoré nemáme dosah, než by sme aktívne riešili tie svoje. Mnohokrát dokonca ani deťom nedovolíme, aby riešili nepríjemné situácie. Namiesto toho im rovno podávame pomocnú ruku a urobíme za ne veci len preto, aby neplakali alebo necítili nudu či diskomfort. No práve tým im ubližujeme ešte viac.

 

Odstránenie príčiny zabráni neželaným následkom

Každý z nás si je vedomý negatívnych dôsledkov stresu. Keď sa s ním však dokážeme sami vysporiadať, prirodzene, už nás viac nebudú musieť zaujímať jeho následky.

Práve na tom je založená technika ŠTART©. Má dve dôležité úrovne. Po fyzickej stránke umožňuje dostať centrálnu nervovú sústavu do výbornej kondície a  z pohľadu psychiky s ňou následne umožňuje fungovať vo svoj prospech. Technika je postavená na presných a jednoduchých princípoch, ktoré človeka nezaťažujú.

Samotné uvedomenie si príčin, ktoré brzdia náš život, ako i činností, ktoré by sme mali či nemali robiť, sa u každého objavuje individuálne a postupne. Spontánne začneme či prestaneme určité veci robiť bez toho, aby sme si to vedome všimli. Príkladom je 36-ročná žena, ktorá žije sama. Počúvala motivačné nahrávky v aute, doma, občas aj v práci. Tvrdila, že jej to pomáhalo zvládať každodenné povinnosti. Keď po troch mesiacoch prišla na ďalšie cvičenie, opýtala som sa jej, či ich ešte počúva. Zarazila sa a odmietavo krútila hlavou, že ich vôbec nepočúva a ani si to neuvedomila. Nevedela, čo ju viac prekvapilo. Zistenie, že sa od toho odstrihla, alebo fakt, že už vôbec nemala potrebu „motivovať sa“.

 

Vymaniť sa z pozície obete a prevziať iniciatívu nad vlastným životom je spôsob, ktorý nám umožňuje prestať si ubližovať. Život je krásny, len sa musíme naučiť vnímať ho.

Sme tu pre vás:

Hviezdoslavov 635, 930 41

Pondelok - Piatok: 10:00 - 15:00
Sobota - Nedeľa: Akútne prípady

Prevádzka absolvovania techník, školení a kurzov je flexibilná. Prevázkovateľ webu www.cns-restart.sk TU Eshop: www.cns-restart.sk Bankové spojenie: IBAN: SK94 1100 0000 0026 1522 8422 SWIFT: SUBASKBX, TATRA BANKA, TATRA BANKA Bratislava, Slovakia