Peter, 29 rokov

Vyše 20 rokov som trpel na obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD). Moje problémy sa začali objavovať niekedy v prvom ročníku základnej školy. Začali tak nevinne a postupne rokmi sa zhoršovali. Mal som všelijaké obťažujúce a bludné myšlienky. Musel som robiť nutkavé opakujúce sa činnosti ako napr. či sú zatvorené bytové dvere, či je vypnutý plyn a keď som sa bránil voči tomu, tak mi začali behať hlavou rôzne bludné myšlienky, ktoré ma k tomu potom donútili. Tieto činnosti som opakoval 5x-10x a až potom som mal kľud. Niekedy to bolo aj viackrát. Trápili ma aj depresie, úzkosti, nízke sebavedomie, rôzne strachy a obavy. Svoje problémy som spočiatku nijako neriešil. Začal som ich riešiť až keď som začal chodiť do práce (to som mal okolo 20 rokov), pretože vtedy sa to už nedalo vôbec zvládať, skoro pri každej činnosti mi nastupovali napätia v tele, stresy, silné úzkosti a ešte aj bludné myšlienky. Vedel som, že tie myšlienky a rôzne psychické stavy sú bludy a nezmysly aj keď som to vedel aj keď som si to povedal, tak neprišiel ten pocit, že sú to naozaj blbosti, nevedel som sa voči tomu brániť, bolo to silnejšie ako ja. Tak som si povedal, už to takto nemôžem ďalej tolerovať a musím to začať riešiť. Zo začiatku som to riešil psychologičkou, ktorej som chodieval na terapie a liekmi, ktoré mi predpisoval psychiater. Lieky mi pomáhali len na určitý čas. Pomáhali mi len dočasne resp. potláčali moje symptómy. Bol to ako keby taký začarovaný bludný kruh. Keď lieky prestali zaberať, tak mi lekár buď vymenil liek za druhý, alebo mi zvýšil dávku, prípadne mi pridal ďalší liek. Takto to proste pokračovalo ďalej, ale nikam to neviedlo, pretože mi lieky viac škodili ako pomáhali. Pamätám si, že som užíval aj 4 druhy liekov a to 2-krát za deň. Nielenže mi už ani vôbec nepomáhali a ešte k tomu mali kopec škodlivých a vedľajších účinkov, ktoré boli dosť nepríjemné.

Takže som sa rozhodol, že to chcem riešiť inak, hľadal som alternatívy. A predsa som našiel. Začal som si pomáhať výživovými doplnkami. Natrafil som na rôzne internetové fóra, kde som čerpal informácie o výživových doplnkoch a podľa toho som ich používal. Skúšal som rôzne doplnky a predsa sa mi podarili nájsť také, ktoré mi naozaj pomáhali. A v auguste 2014, asi približne po 5 rokoch sa mi podarilo vysadiť lieky. Začal som si pomáhať sám. Hoci som sa vďaka doplnkom cítil výrazne lepšie, napriek tomu to stále nebolo ono. Začal som čítať rôzne motivačné knihy aj knihy o strave. Od roku som skúšal rôzne motivačné tréningy. Zo začiatku to bolo super, tak to človeka naštartovalo, ale asi po roku mi to už nedávalo toľko ako zo začiatku.  Tréningy ma nabudili, ale asi tak na 2 týždne a potom som sa vrátil zas do starých koľají. Už som cítil, že mi to nič nedáva.

Dňa 19.5.2018 som sa prvýkrát stretol Technikou ŠTART. Váhal som, že či tam pôjdem, mal som aj obavy a strachy, že čo to vlastne bude. Ale našťastie som sa rozhodol, že pôjdem. A vôbec som to potom neľutoval, bol som veľmi rád, že som tam bol. Už po prvej sa mi ukľudnili myšlienky. Keď som si išiel po technike ľahnúť, tak som mal výraznejšie ukľudnené myšlienky. Po absolvovaní som sa cítil veľmi dobre. Cítil som taký kľud, taký som bol kľudný, usmieval som sa, mal som dobrú náladu, všetky veci čo ma štvali ma zrazu nehnevali. Pri prechádzke vonku, som sa cítil mohutne, tak pocitovo. Po tréningu som zistil, že toto je tá správna cesta.

Absolvoval som ďalšie techniky. Cítil som väčšie sebavedomie. Vedel som, že budem potrebovať viac techník. Cítil som, že telo lepšie pracovalo, taká zlepšená motorika. Aj stuhnuté ramená sa mi viac uvoľnili. Napätie v tele výrazne ustúpilo.

A cez leto 2019 som absolvoval niekoľko intenzívnych techník.

 

Cítim sa výborne. Moje úzkosti, psychické problémy a napätie v tele sa veľmi výrazne zlepšili a aj mimovoľné tiky ustúpili a každým dňom sa to zlepšuje. Cítim sebavedomie, stabilitu ako keby to tak z vnútra vychádzalo. Celkovo telo lepšie pracuje, tak akoby bolo dobre premazané aj kĺby, lepšia pohyblivosť. Svalstvo je teraz také pevnejšie, pružnejšie a silnejšie. Telo je viac ohybnejšie, cítim takú ľahkosť. Lepšie cítim svoje telo, aj pri cvičení, každý sval lepšie preciťujem.

Rozhovory s ľuďmi sú uvoľnenejšie. Som vnímavejší. Začal som lepšie čítať ľudí. Cítim sa kľudnejšie a vyrovnanejšie.

 

Dnes môžem povedať, že som veľmi rád, že som natrafil na tak jedinečnú techniku.

Sme tu pre vás:

Hviezdoslavov 635, 930 41

Pondelok - Piatok: 10:00 - 15:00
Sobota - Nedeľa: Akútne prípady

Prevádzka absolvovania techník, školení a kurzov je flexibilná. Prevázkovateľ webu www.cns-restart.sk TU Eshop: www.cns-restart.sk Bankové spojenie: IBAN: SK94 1100 0000 0026 1522 8422 SWIFT: SUBASKBX, TATRA BANKA, TATRA BANKA Bratislava, Slovakia